Obec Hertník - Aktuality

Príhovor - Veľká noc

Štvrtok, 09 Apríl 2020 16:35

 

Vážení spoluobčania

 

Určite sledujete dianie v štáte a viete o tom, že vláda SR vzhľadom na ochorenie koronavírus vydala opatrenia počas Veľkej noci, aby sa ešte viac znížil pohyb osôb. Tieto opatrenia platia do pondelka 13.4.2020 do polnoci.

 

Dôvodom tohto opatrenia je zabrániť masovému cestovaniu a pohybu osôb v rámci Slovenska. Súčasťou obmedzenia je aj zákaz spoločne sa zhromažďovať s výnimkou ľudí žijúcich v spoločnej domácnosti. Výnimkou je aj pohyb v prírode, ale tiež len spolu ľudia žijúci v spoločnej domácnosti.

 

Chcem sa poďakovať všetkým občanom našej obce za zodpovedný prístup a trpezlivosť pre prekonávaní prekážok, ktoré nám prináša táto zložitá doba.

 

Ďakujem všetkým, ktorí vydržali v karanténe a tiež verím, že aj tí, ktorí sú v karanténe to zvládnu.

 

Prajem Vám požehnanú Veľkú noc, aby sme to zvládli v rodinách v duchu našej kresťanskej viery a vyjadriť presvedčenie, že táto zložitá doba čoskoro skončí a vrátime sa k normálnemu životu.

 

Starosta obce

 

 

Boží hrob

 

Vyhlásenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru

Utorok, 07 Apríl 2020 19:32

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranný zboru  v Bardejove vyhlasuje čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme (50 m od hranice lesného pozemku) v územnom obvode okresu Bardejov od 07.04.2020 od 12:00 hod. do odvolania.

 

Čítať ďalej: Vyhlásenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru

   

Usmernenia, opatrenia a infografika

Nedeľa, 29 Marec 2020 12:28

                                   

pdfs iconOpatrenia - prehľad

pdfs iconUsmernenie

pdfs iconOsoby s vyšším rizikom ochorenia COVID-19

pdfs iconPomoc sebe a druhým COVID-19

pdfs iconČo robiť, ak ste chorý COVID-19

pdfs icon10 odporúčaní keď ste doma COVID-19                                                                                                                                                                                     

   

Dezinfekcia

Štvrtok, 26 Marec 2020 15:17

 

AKO SA ÚČINNE CHRÁNIŤ (a zároveň si zachovať netoxickú domácnosť)

 

 

 

PRANIE

Základom netoxickej domácnosti je pranie prádla. V tomto smere sa v podstate nič nemení, takže pripomenieme zásady správneho netoxického prania: používajte perkarbonát sodný, je ekologický, efektívne odstraňuje škvrny, pri praní pôsobí dezinfekčne nasypte 1-2 PL do bubna pračky  pri každom praní, spolu s pracím práškom (perkarbonát nenahradzuje prací prášok, nepoužívajte ho na pranie samostatne) všetko, čo môžete, perte na 60°C; takto môžete prať aj džínsy, čistú bavlnu, aj zmesové materiály, vysoká teplota pri praní pomáha likvidovať vírusy a baktérie už sama o sebe. Bavlnené rúška, uteráky, utierky, vreckovky perte na 95°C, rúška na tvár po každom použití vyvarte, postačí 4-5 min. ak už máte chúlostivejšie materiály, typicky hodváb, ľan, rôzne funkčné materály pri športovom oblečení, perte na 40°C a okrem perkarbonátu pridajte 1-2 čajové lyžičky TAED. Je to aktivátor perkarbonátu, a je nutné ho pridať pri teplotách nižších ako 60°C. Miesto aviváže použite roztok kyseliny citrónovej alebo ocot.

 

DEZINFEKCIA

Zohnať v súčasnosti v obchode dezinfekciu a ešte k tomu non-toxic je asi mission impossible. Všetci hlásia prázdne sklady a ani u nás tomu nie je inak. Naskladnenie v nedohľadne. Recepty na domácu dezinfekciu nájdete - zdroj na konci článku. Inak dodržujte tieto zásady:

  • dezinfekcia musí mať obsahovo 70% etanolu/alkoholu, aby bola skutočne účinná na posilnenie virucídneho účinku pridajte pár kvapiek éterického oleja (tea tree, šalvia, citrón, levanduľa, klinček, mäta) ·pozor, samotné éterické oleje alebo ich zmesi sú proti vírusom neúčinné!
  • dezinfikujte predmety, ktoré používate najčastejšie, typicky: madlá, úchytky, kľučky na dverách, pracovné plochy v kuchyni, mobilné telefóny, vypínače, tlačidlá, klávesnice, ovládače
  • dbajte o čistotu kúpeľní a toaliet, účinné prostriedky nájdete aj na zdroj konci článku 
  • zdroj   https://www.wereco.store/

TAED – tetraacetylethylendiamin, aktivátor perkarbonátu sódneho

Pripomíname, že je povinnosť nosiť rúška všade, okrem domácnosti.

Kto potrebuje rúško, je možné si ho vyzdvihnúť na Obecnom úrade v čase od 8.00 – 11.00 hod. Občania, ktorí nemôžu prísť na obecný úrad osobne, môžu zavolať a rúško im bude doručené domov.

 

   

Obmedzenie spojov od 23.3.2020

Piatok, 20 Marec 2020 18:51

Od pondelka 23.3.2020 na území Prešovského kraja budú autobusy v prímestskej autobusovej doprave premávať v špeciálnom prázdninovom režime. To znamená že počas celého pracovného týždňa budú spoje vykonávané podľa cestovného poriadku platného počas víkendu s možnými ďalšími úpravami spojov, ktoré sa nevyužívajú aj počas víkendu. Zároveň počas pracovných dní v tomto režime pribudnú spoje, ktoré sú potrebné a ešte sa momentálne využívajú v dostatočnej miere na dochádzku do práce a pre zabezpečenie základných potrieb. V značnom rozsahu, tak dôjde k redukcií spojov a zníženiu rozsahu dopravnej obsluhy. Toto opatrenie má napomôcť k tomu, aby chránilo obyvateľstvo a nebolo podporované v cestovaní a boli adekvátne vynaložené finančné prostriedky.

 

Následne predpokladáme, že od 1. apríla 2020, na základe týchto poznatkov a údajov počas zavedenia špeciálneho prázdninového režimu, IDS Východ a dopravcovia v oboch krajoch PSK a KSK spoločne príjmu mimoriadny cestovný poriadok. Samozrejme, ak nenastanú iné zmeny z úrovne štátu.
Terminológia: „Špeciálny prázdninový režim“ = sobota resp. nedeľa + pracovne spoje /ráno, poobede/ a zabezpečenie potrieb obyvateľov kraja.

 

   

Koronavírus a nakladanie s odpadom

Piatok, 20 Marec 2020 18:34

 

Tvorme menej odpadu a buďme zodpovední! Teraz je to dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

 

Koronavírus zasiahol nielen Slovensko, ale paralyzoval väčšinu Európy a týka sa celého sveta. Tento problém sa dotkol všetkých oblastí nášho života a prináša mnohé obmedzenia. Nevynímajúc ani nakladanie s odpadmi.

 

Viac ako hocikedy predtým je teraz dôležitá zodpovednosť. Týka sa nás všetkých. Či už v súkromnom živote, keď sa naozaj musíme správať zodpovedne a chrániť svoje zdravie, ale aj v ostatných oblastiach každodenného života, ktorý sa momentálne zúžil najmä na naše domácnosti.

 

Čítať ďalej...

   

Otváracie hodiny potravín KOTVA

Utorok, 17 Marec 2020 11:58

Predajňa potravín KOTVA Hertník bude od stredy 18.3.2020 počas pracovných dní otvorená od 6.00 - 15.00 hod a v sobotu od 6.00 - 12.00 hod až do odvolania.            

 

 

   

Strana 10 z 40